Perşembe, Mayıs 23, 2024

Seddülbahir Kalesi Çanakkale

Seddülbahir Kalesi Hakkında Bilgiler Çanakkale Eceabat / Seddülbahir

Fotoğraf www.yollardan.com tarafından çekilmiştir.

Çanakkale’nin Eceabat ilçe sınırları içerisinde yer alan Seddülbahir Köyü’nde bulunan Seddülbahir Kalesi, 1956 yılında Venedikliler’in Limni ve Bozcaada’yı işgal etmelerinin ardından, 1959 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından, savunma amacıyla yaptırılmış.

Seddülbahir Köyü’nün içinden düz bir şekilde yola devam ettiğinizde karşınıza çıkacak olan Süddülbahir Kalesi, Çanakkale’nin Ege Denizi’ne açılan kısmında inşa edilen iki kaleden biri. Bu iki kalenin de masrafı, IV. Mehmet’in annesi Turhan Sultan tarafından karşılanmış. Anadolu Yakası’nda yer alan kale Kumkale Kalesi, Avrupa Yakası’ndaki ise Hakkaniye, yani bizim bildiğimiz adıyla Süddülbahir Kalesi olarak anılıyor.

Gelibolu Yarımadası’nın Ege Denizi’ne bakan tarafında bulunan Seddülbahir Kalesi, Çanakkale Muharebeleri sırasında ağır bir şekilde bombalanmış. Bu nedenle de günümüze ulaşmış hali biraz harap durumda. 14 Kasım1980 tarihinde Seddülbahir Kalesi, Kültür Bakanlığı tarafından Korunması Gereken Kültürel Varlık olarak tescil edilmiş.

Seddülbahir Kalesi şu anda restorasyon döneminde olup, ziyarete bir süreliğine kapanmış durumdadır. Çanakkale’deki öteki gezilecek yerlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çanakkale Eceabat / Seddülbahir bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Seddülbahir Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikDivan Hotel Adana
Sonraki İçerikKırmızı Ebe Türbesi Ankara
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR