Pazar, Mayıs 26, 2024

Silifke Demircili Köyü Mersin

Silifke Demircili Köyü Hakkında Bilgiler Mersin Silifke

Mersin’in Silifke ilçesinde 10 km uzaklıkta yer alan Demircili Köyü, ülkemizin az bilinen ancak görenlerin ilgisini çekmeyi başaran köylerinden biridir. Bugün yerleşim yeri haline gelen köyde çok sayıda tarihi kalıntı bulunuyor. Antik mezar kalıntılarına ev sahipliği yapan Demircili’de bugün tarih ve yerleşim tanea iç içe geçmiş durumda.

Demircili Köyü bünyesinde yer alan Demircili (İmbriogion) Anıt Mezarları, yaklaşık 1700 yıldır ayakta. Tek ve çift katlı anıt mezarların bulunduğu köydeki mezarların Antik İmbriogion şehrinin önde gelenlerine ait olduğu düşünülüyor. Bu mezarların önem arzeden bir aileye ait olduğu düşüncesine ise kitabe, sanat, kabartma ve hayvan heykellerine sahip olmasından yola çıkılıyor. Bunun yanı sıra köyün yol kenarına yakın konumda yer alan 4 anıt mezarın ise M.S. II. yy Roma dönemine ait olduğu biliniyor.

Demircili Köyü yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor, köy bünyesinde çok daha nice antik kalıntıya rastlanıyor. Bugün köyde yer alan anıt mezarlar ve lahitler bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sizin de yolunuz Silifke’ye düşerse Demircili Köyü’nü ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin.

Mersin Silifke bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Silifke Demircili Köyü

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikBebek Koru Kahvesi
Sonraki İçerikMarmaris Balıkçısı
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR