Pazartesi, Haziran 24, 2024

Sinop Kalesi Sinop

Sinop Kalesi Hakkında Bilgiler Sinop Sinop Merkez

Sinop’ta bulunan ve önem arzeden tarihi yapılardan biri olan Sinop Kalesi, yapılışı hakkında net bilgiye ulaşılamamış olsa da tarihçiler tarafından MÖ 7. yy’a kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Şehrin girişinde ve denizin yanı başında yer alan kale, bugün hala ihtişamını korumaya devam etmektedir. Tarih boyunca sık sık istilaya uğramış, Roma, Bizans ve Selçuklu döneminde onarım görmüştür. Kenti savunma amacıyla yapılan kalenin uzunluğu 2.050 metre, yüksekliği 25 metre iken genişliği de 3 metredir. İki ayrı giriş kapısı da bulunan Sinop Kalesi, 2013 yılında UNESCO tarafından Geçici Miras Listesi’ne alınmıştır.

Ayrıca Sinop Kalesi’nden Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsetmektedir. Seyahatnameye göre kalenin Kumkapı, Tersanekapı, Yenice Kapısı, Tabakhane Kapısı, Lonca Kapısı ve Deniz Kapısı olarak 6 giriş kapısı bulunsa da günümüzde yalnızca Kumkapı ve Lonca Kapısı’na erişilebilmiştir. Kalenin yapımında ise tuğla taş, moloz taş ve kesme taş kullanılmıştır.

Sinop Kalesi bugün ziyaretçilere açık olup, yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken tarihi durakların başında gelmektedir. Girişte uzun bir merdiven boyunca yukarı çıktıktan yukarıda sizi bir kafe beklemektedir. Burada çayınızı yudumlarken Sinop’un muhteşem deniz manzarasının keyfini çıkarmak için mutlaka seyahat planınıza kale ziyaretini eklemeyi ihmal etmeyin.

Sinop Sinop Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sinop Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikLiman Beach Club
Sonraki İçerikMüzeyyen
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR