Çarşamba, Nisan 17, 2024

Soğanlı Harabeleri Kayseri

Soğanlı Harabeleri Hakkında Bilgiler Kayseri Yeşilhisar / Soğanlı

Kayseri il merkezine 80 km uzaklıkta yer alan Soğanlı Harabeleri, tarihi değeri sayesiyle bölgenin en sık ziyaretçi ağırlayan turizm duraklarından biri konumuna gelmiştir. Harabelerin bulunduğu vadinin yerleşim yeri olarak kullanılması Roma döneminde başlamıştır. Vadideki taş mekanlar Romalılar tarafından mezarlık olarak kullanılmışken, Bizanslılar tarafından yerleşim yeri ve kilise olarak kullanılmıştır.

Bugün günümüze Karabaş, Tokalı, Yılanlı ve St. Barbara kiliselerinin ulaşabildiği Soğanlı Harabeleri’nde sayıları 50’yi bulan kaya kilise ve mağara bulunmaktadır. Günümüze kadar ulaşan bu kiliseler ne yazık ki büyük oranda tahribat görmüştür. Ancak tüm yapılarda İsa ve havarilerini konu alan hatta bir kısmının orijinal halleriyle günümüze gelen freskler yer almaktadır. Yapıların iç süslemeleri çok ilgi çekicidir.

Tıpkı bir açık hava müzesini andıran Soğanlı Harabeleri, her yönüyle görülmeye değer bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretiniz sırasında vadide kilise ve manastırların yanı sıra pek çok güvercinlik, mağara ve barınağa da rastlayabilirsiniz. Dilerseniz ziyaretiniz sırasında Kültepe Örenyeri’ni, Sultan Sazlığı’nı Kapuzbaşı Şelalesi’ni, Kayseri Kalesi’ni ve Kayseri Arkeoloji Müzesi’ni de seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

Kayseri Yeşilhisar / Soğanlı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Soğanlı Harabeleri

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikÖzyurtlar Hotel
Sonraki İçerikNezih Kebap & Yuvalama
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR