Perşembe, Mayıs 23, 2024

Soğuksu Milli Parkı Ankara

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgiler Ankara Kızılcahamam

Soğuksu Milli Parkı, başkent Ankara’nın ilçesi olan Kızılcahamam sınırları içerisinde konumlanmaktadır. Milli park 19 Şubat 1959’da kurulmuş olup başkent Ankara’nın şehir merkezine 80 kilometre kadar uzaklıkta yer alır. Yılın dört mevsimi açık olan park girişi hem yaz aylarında hem de kış aylarında müdavimlerini ağırlamaktadır. Yoğun ormanların hakim olduğu park, Batı Karadeniz Bölgesi ile birlikte İç Anadolu Bölgesi arasında bir geçiş noktasıdır.

Soğuksu Milli Parkı’nın sınırları içinde kalan Batılganın ve Küçük Soğuksu Dereleri’nin su seviyesi, yaz aylarında çok seyrek ya da tamamen kurudur. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Soğuksu Milli Parkı, volkanik bir saha içerisinde bulunduğu için sıcak ve soğuk su kaynaklarına sahiptir. Volkanik araziye sahip olmasıyla milli parkın ormanlık alanları, andezit, bazalt, tüf ve aglomera bulunduran volkanik kayalardan oluşmaktadır. Bölgede kaplıcalar ve soğuk su kaynakları bulunmaktadır. Sıcak kaynağı olan yerlerdeki kaplıcalar SPA olarak değerlendirilmektedir.

Kaplıca turizmini de içine alan milli parkta sarıçam, karaçam, köknar, meşe ağaçlarının yanı sıra flora bakımından da çok zengindir. Ankara tatilinizde kesinlikle gitmeniz gereken yerler arasındadır Soğuksu Milli Parkı. Başkent Ankara’ya olan yakınlığı sebebi ile birlikte Soğuksu Milli Parkı, Ankara halkı için çok popüler bir destinasyondur. Park alanının sadece üçte biri halkın kullanımına açılmış olup kalan kısmı ise doğal koruma alanı olarak ayrılmıştır.

Tüm güzellikleriyle kalbinizi fethetmeyi başaracak bir doğa güzelliği. Anıtkabir, Gölbaşı, Nallıhan Kuş Cenneti, Atatürk Orman Çiftliği ve Atakule’yi gezi listenize eklerken Soğuksu Milli Parkı’nı sakın unutmayın.

Ankara Kızılcahamam bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Soğuksu Milli Parkı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikAdamarin Otel
Sonraki İçerikKebapçı Celal Usta
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR