Pazar, Mayıs 26, 2024

Sultaniye Kaplıcaları Muğla

Sultaniye Kaplıcaları Hakkında Bilgiler Muğla Köyceğiz / Köyceğiz Sultaniye

Sultaniye Kaplıcaları, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde binlerce yıllık bir geçmişe sahip şifalı sulara ev sahipliği yapmaktadır. Bu şifalı sular; mineral değerleri yüksek, ideal sıcaklığa sahip olmasıyla yıl boyunca on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kaunos’lular tarafından günümüzden iki bin yıl önce kullanılmaya başlanan kaplıcanın çevresinde hastane kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca Sultaniye Kaplıcaları’nda konaklama yapılabilecek kiralık odalar bulunmaktadır.

Sultaniye Kaplıcaları’na ulaşım için araçla Köyceğiz’den Hamitköy istikametinden Ekincik’e doğru ile birlikterlerken yol üstünde Sultaniye Kaplıcaları’nın tabelasını görürsünüz. Tabeladan yaklaşık 500 metre kadar içeriye doğru ile birlikterleyince Sultaniye Kaplıcaları’na geldiğinizi hemen anlarsınız.

İlçeye adını veren Köyceğiz Gölü’nün güneybatı kıyısında bulunan ve mineral değerleri açısından Türkiye’nin nadir kaplıcalarından biri olan Sultaniye Kaplıcaları’na özel araç dışında Köyceğiz’den, Dalyan’dan ve Ekincik’ten günübirlik dolmuş motorları ile birlikte de ulaşım olağandır. Ayrıca bölgede günübirlik tekne turlarının bazıları da bu şifalı sulara sahip kaplıcalara uğrayarak mola vermektedir.

Kapalı ve açık havuzlarında bulunan şifalı sularının yanı sıra çamur banyosuyla da ilgi gören Sultaniye’ye, ülkemizin en yüksek radyoaktivitesine sahip olan kaplıcasıdır. Kaplıcadaki su, 39 derece sıcaklığa sahip olmasının yanında kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir.

Radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliği olan kaplıca suyunun; romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi geldiği ve kaplıcadaki büyük banyonun yanından çıkan kaynak suyu da içildiğinde çeşitli farklı iç hastalıklarını iyileştirdiği bilinmektedir.

Muğla Köyceğiz / Köyceğiz Sultaniye bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sultaniye Kaplıcaları

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR