Perşembe, Mayıs 23, 2024

Taşbaşı Parkı Giresun

Taşbaşı Parkı Hakkında Bilgiler Giresun

Taşbaşı Parkı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Giresun’un Sultan Selim mahallesinde yer almaktadır. Taşbaşı Parkı’nın Giresun tarihinde önem arzeden bir yere sahiptir. Uzmanlar, buranın ilk Müslüman mahallesinin kurulduğu yer olduğunu söylemektedir. Osmanlı padişahlarından Sultan II. Beyazıt’ın oğlu Şehzâde Abdullah, Trabzon’da sancak beyi olarak görev yaparken, Trabzon’dan getirilen bir grup Türk aile, Taşbaşı Parkı’nın üzerinde kurulan cami, medrese, imarethâne ve hamam etrafına yerleştirilerek, kentin ilk Müslüman mahallesinin burada teşkil ettiği bilinmektedir.

Daha sonrasındaki dönemlerde Şehzâde Yavuz Selim’in sancak beyi olduğu dönemde de burada çalışmalar yapılmış ve mahalledeki vakıf yapılar güçlendirilmiş, mahallenin adı da, şehzadeye izafeten Sultan Selim Mahallesi şeklinde belirlenmiştir. Geçen yüzyıllar boyunca bu mahalle içindeki cami, medrese, imarethane ve öteki vakıf kurumlarının külliye olarak merkezî bir hizmet verdiği ifade edilmektedir. Daha sonrasında 1930’lu yıllarda yıkılan külliyenin yeri park haline getirilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında yapılan Taşbaşı Parkı’nın çeşitli farklı ihmaller sebebi ile birlikte bakımsız hale gelmesi, orijinal dokusuna da zarar vermiştir. İlk yapılan mimarisine uygun şekilde yenilenen Taşbaşı Parkı, içinde Osmanlı’da bir devre adını veren laleler, çeşitli farklı süs bitkileri, ağaçlar, süs havuzu ve çocuk oyun parkı ile birlikte yeniden düzenlenmiştir.

Giresun

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Taşbaşı Parkı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikKekik Restaurant
Sonraki İçerikTamara Business Otel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR