Pazar, Mayıs 26, 2024

Telli Baba Türbesi İstanbul

Telli Baba Türbesi Hakkında Bilgiler İstanbul Sarıyer

Türkiye’de en çok ziyaret edilen türbelerden biridir Telli Baba Türbesi. Kısmetinin açılmasını isteyen gençlerin veya yeni evlenen çiftlerin mutlaka ziyaret ettiği Telli Baba Türbesi’nin birçok hikayesi vardır. Sarıyer ve Rumeli Feneri arasında bulunan türbe, yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Hakkında anlatılan efsaneler ziyaretçi potansiyelini çok etkilemektedir.

Bir rivayete göre Telli Baba; Fatih döneminde tabur imamlığı yapan Abdullah Efendi’dir. Şehit olmuştur ve yaklaşık 80 yıl önce hasta bir kız onu rüyasında görür. Rüyasından yola çıkarak Telli Baba’nın mezarını bulur ve genç kız hızlı bir şekilde iyileşip; birçok insanın türbeyi ziyaret etmelerini sağlıyor. Bir rivayete göre ise; Telli Baba aslında bir tahsiliye memurudur. Gemilerde kılavuzluk ettiği bir gün denizin kabardığını ve denizde küçük bir kayık içinde genç bir kızla delikanlı görür. Ardında hemen denize atlar; kızı kurtarır ama erkeği kurtaramaz. Genç kız yıllar sonrasında Telli Baba’ya teşekkür etmeye gider; ama Telli Baba ölmüştür. Kız ağlayarak telli duvağını mezara bırakır.

Bunların dışında bilinen çok hikayesi vardır Telli Baba Türbesi’nin. Yabancı turistlerin bile fazlasıyla ilgisini çeken türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Tabii Sarıyer’de olduğunuz bir gün; Belgrad Ormanı’nı, Rumeli Feneri’ni ve Emirgan Korusu’nu gezip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

İstanbul Sarıyer bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Telli Baba Türbesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR