Çarşamba, Nisan 17, 2024

Cihan Pide

Titiopolis Antik Kenti Mersin

Titiopolis Antik Kenti Hakkında Bilgiler Mersin Anamur

Mersin-Anamur’un en eski yerleşim alanlarından biri olan Titiopolis Antik Kenti, Ovabaşı Köyü yolu üzerinden 5 kilometre uzaklıktaki Kalınören Köyü’nde yer alıyor.

Ulaşım açısından basit bir noktada bulunan kent, hakim bir tepe üzerine konuşlanmış durumda. Titiopolis Antik Kenti, konum itibariyle Anemurium Antik Kenti’ne yakın olsa da, tarihte Anemurium’la bir bağlantısı olmadığı, aksine bağımsız bir site olduğu bilgisi mevcuttur.

Günümüzde kalıntılarıyla turistlerin ziyaret yerleri arasında girmeyi başarmıştır Titiopolis. Fakat bu eski yerleşim alanında odeon, tiyatro ve ninfeum yapılarının bulunduğu bilinse de, yüksek bir ihtimalle bu kalıntıların şimdiki köy yerleşmesinin altında kaldığı biliniyor. Yine de mevcut olan kalıntıların sayısı da bir hayli fazla.

Burmalı bir sütun, bir hamam yapısı ve üç sahınlı bir bazilika kentin önem arzeden kalıntıları arasında… Diğer taraftan bölgede görülen mozaik tabanlı mekanlar da görülmekte. Fakat bu taban işlevlerinin ne olduğu hala bilinmemekte.

Titiopolis Antik Kenti, Anamur gezisinde yeni bir yer keşfetmek isteyenlere önerebileceğimiz noktalardan biri. Şimdiden keyifli bir Anamur gezisi dileriz. 🙂

Mersin Anamur bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Titiopolis Antik Kenti

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR