Cumartesi, Nisan 20, 2024

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi Bursa

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi Hakkında Bilgiler Bursa Bursa Merkez / Osmangazi

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi, Bursa’nın merkez ilçesi Osmangazi’de bulunmaktadır. Günümüzde Sanat Okulu Müzesi olan yapı çok tarihidir. Geçmişte Hamam olan müze binası, II. Bayezid’in Sadrazamı ve Sadrazam Çandarlı Halil Paşa’nın oğlu olan İbrahim Paşa tarafından 1485 yılından önceki bir anda yapılmıştır.

Günümüzde Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak bilinen Sanat Okulu, 1869 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde, ilk olarak Islahhane olarak açılmıştır. İlk açılışından sonrasındaki yıllarda kurumun öğrenci sayısının artmasıyla birlikte okulda gelişmiştir. Gelişen ve büyüyen okulun ismi 1903 yılında Hamidiye Sınai Mektebi olarak değiştirilmiştir.

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi’ni ziyarete geldiğinizde attığınız her adımda Bursa’nın eğitim hayatında çok önem arzeden olan ve dünden bugüne burada eğitim alan bir nesli, aydınlık bir geleceğe taşımak için kendisini sürekli yetiştiren bir okulun hafızasındaki anları bulacaksınız. Bir yanda tanea bir meslek fabrikası olan çok köklü bir okulun birikimlerini görecek, öteki taraftan 560 yıllık bir hamamın nasıl şenlendiğine ve müze olarak günümüze hizmet ettiğine şahitlik edeceksiniz.

Bursa Bursa Merkez / Osmangazi bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikHotel Gelibolu
Sonraki İçerikÇanakkale Tekke Koyu Çanakkale
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR