Pazar, Mayıs 26, 2024

Üçgüzeller Mozaik Müzesi Mersin

Üçgüzeller Mozaik Müzesi Hakkında Bilgiler Mersin Silifke / Narlıkuyu

Akdeniz’in incisi Mersin’in en sevilen tatil noktalarına ev sahipliği yapan Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu koyunda yer alır. Bölgede balık restoranlarıyla, Cennet – Cehennem Mağaraları ve Astım Mağarası ile birlikte ünlü Narlıkuyu, Üçgüzeller mozaiğine de ev sahipliği yapmaktadır. Mozaik koyun orta noktasında yer alan ve koruma altına alınmış olan deniz kıyısındaki IV. yüzyıl Roma dönemine ait hamamda bulunmaktadır. Bu tarihi hamamın imparatorluk yönetiminde etkin bir kişi olan Poimenios tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Üç güzellerin tasvir edildiği mozaik Roma dönemi hamam yapısına ait olup mozaik taban 1975-76 yıllarında bir bina içine alınarak müze oluşturulmuştur.

Cennet obruğunun en dibinden akan yeraltı deresinin koyda denize ulaştığı noktadaki tatlı su kaynağından yararlanılarak yaptırılan hamamın yıkanma bölümünün tabanında yarı tanrıça üç kız kardeş mozaiklerle tasvir edilmektedir. Baskın renkleri beyaz, siyah, kahverengi ve sarı olan mozaikteki kızların Zeus’un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia çıplak olarak kumru ve keklikler arasında dans ederken tasvir edildiği görülmektedir.

Mozaik tablonun üst kenarındaki Grekçe yazıda ise; ‘Ey konuk dost! Bu mucizeli suyu kimin bulduğunu, saklı kaynağını kimin gün ışığına çıkardığını merak ediyorsan, bil ki O, imparatorların dostu ve Kutsal Adalar’ın dürüst yöneticisi Poimenios’tur. Yazıttan da anlaşılacağı gibi Poimenios, Roma imparatorları Arcadius ve Honorius’un dostu ve bugünkü Büyükada, Kınalıada ve Heybeliada’nın o dönemlerdeki yöneticisiymiş.

Mersin Silifke / Narlıkuyu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Üçgüzeller Mozaik Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikArka Oda
Sonraki İçerikCafe Laf
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR