Pazar, Nisan 21, 2024

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı Nevşehir

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı Hakkında Bilgiler Nevşehir Kapadokya / Ürgüp

Nevşehir’e 22 km mesafede bulunan Ürgüp’te yer alan Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, yükseltisi sebebiye yılın hemen hemen her günü rüzgarlı olan Temenni Tepesi’nde konumlanıyor. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Temenni Tepesi’nden Ürgüp’ün tamamını, havanın açık olduğu zamanlarda ise Erciyes Dağı’nı bile görebilmek mümkün.

Ürgüp Kadıkalesi’nin tepesinde bulunan Ürgüp Temenni Anıt Mezarı’nın en dikkat çekici özelliği ise 700 metre uzunluğa sahip olan tüneli. Yaklaşık 80-100 metrelik bir kayadan oyma olan bu tünel ile birlikte Temenni Tepesi’nin seyir balkonuna çıkabiliyorsunuz. Antik dönemden günümüze kadar kutsal bir yer olarak kabul edilen Temenni Tepesi, çaput bağlanıp dilek dilenmesi sebebiye bu ismi almış. Tepede çok sayıda mezar bulunuyor. Geçmişte insanlar, bu kutsal tepede bir mezar sahibi olabilmek için yarışıyorlarmış tanea.

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından, Kılıçaslan için yaptırılmış. Tepe üzerinde iki önem arzeden mezar çok daha yer alıyor. Bu mezarlar ise 13. yüzyılda Ürgüp’te öldürülen Selçuklu sultanlarından 4. Kılıçaslan ve 3. Alâeddin Keykubat adlarına sembolik olarak Osmanlı döneminde yaptırılmış.

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, ilk Kapadokya seyahatinizde görmeniz gereken yerlerden biri. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Nevşehir Kapadokya / Ürgüp bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikThe Galataport Hotel
Sonraki İçerikAntalya Hotel Resort Spa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR