Perşembe, Mayıs 23, 2024

Yason Kilisesi Ordu

Yason Kilisesi Hakkında Bilgiler Ordu Perşembe

Yason Kilisesi, Ordu’nun Perşembe ilçesinin 22 km batısında, Yason Burnu üzerinde yer alıyor. Burun üzerinde yer alan kalıntılar, geçmişte burada büyük bir kasabanın varlığını gösteriyor. Yason Feneri’ne de ev sahipliği yapan bu burunda rastlanan kilise yıkıntısı, kasabanın en büyük dini ayin yerlerinden biriymiş. Akın, yağma ve yakıp yıkmalar sonucu yok olan bu kilisenin üzerine, Rumlar tarafından yeniden bir kilise inşa edilmiş. İşte bahsi geçen Yason Kilisesi de bu kilisenin ta kendisi oluyor. Kilisenin kapısında yazan 1866 tarihi de Yason Kilisesi’nin onarım tarihini belirtiyor.

Yason Kilisesi, bugün Çam Burnu olarak anılan yerde Zeus’a adanan bir tapınağın yerine inşa edilmiş. Duvarlarında çeşitli farklı renklerde kesme taşlar kullanılan Yason Kilisesi’nin gövdesindeki bu taşlar, kendisinden önce yapılan kilisenin taşlarıymış aslında. Bazı taşların üzerinde çeşitli farklı yazılar yer alıyor.

Yason Kilisesi, muhteşem günbatımı manzarası ve tarihi dokusu ile birlikte görülmeye değer yapılardan biri. Yolunuz bir gün Ordu’ya düştüğünde, Yason Kilisesi’ni de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Ordu Perşembe bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Yason Kilisesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikTuz Hanı Adana
Sonraki İçerikİskenderun Tren Garı Hatay
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR