Çarşamba, Nisan 17, 2024

Yoros Kalesi İstanbul

Yoros Kalesi Hakkında Bilgiler İstanbul Beykoz

Yoros Kalesi, Ceneviz Kalesi olarak da bilinir. İstanbul’da Anadolu Kavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden günü-müze kadar gelebilen bu kale, imparatorluk zayıf düştükten sonrasında Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzunca süre onların elinde kalmıştır. Bu yüzden de bu kaleye Ceneviz Kalesi de denilmeye başlanmıştır. Kalenin Bizans yapısı olduğu ise, kulelerinden birinde görülen ve tuğladan harflerle yazılmış Grekçe kitabenin çözülmesiyle anlaşılmıştır.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz tarafından girişinin doğu yönünde yer alan bu tarihi kale, tam karşısında yer alan Rumeli Kavağı üzerinde bulunan İmros Kalesi’yle birlikte boğazın giriş – çıkışını kontrol etmek amacıyla inşa edilmiştir.

1305 yılında yani 14. yüzyılın başlarında, Yoros Kalesi Şile Kalesi ile birlikte birlikte Türkler tarafından ele geçmiştir. Fakat uzunca süre elde tutulamamıştır. 1348’den sonrasındaki yıllarda, Karadeniz ticaret yolu hakimiyetini ellerinde bulunduran Cenevizliler kaleyi zapt etmişlerdir. 14. yüzyılın sonlarına gelindiğinde ise, Boğaziçi’nin Anadolu yakasına tamamen hâkim olan Osmanlılar kaleyi yeniden ele geçirmişlerdir.

Yoros Kalesi’nin inşa edildikten sonrasında stratejik konumunun öneminden ötürü tarihler boyunca sıkça el değiştirdiği bilinmektedir. Kalenin Ceneviz hakimiyetinde kaldığının belgesine de kalenin kapısı üstünden kopya edilen Latince bir kitabede yazan bilgilerdir. Kitabenin tarih kısmı okunamamış olup yazan metin çevrilmiştir. Metinde geçen “Cenevizli VincenzoLercari’nin kutsal burun üzerindeki kaleyi tamir ettirdiği” bilgisi kayıtlara geçmiştir.

Dönemin Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid, 1391 yılında karadan Kocaeli’nde hazırladığı güçlü ve büyükçe bir kuvvetle kalenin olduğu bu yere gelir. Yoros’a geldiği bu noktada Yahşi Bey’i göndererek Şile Hisarı’nı teslim aldırır. Osmanlı hakimiyetine giren kaleyi, Bayezid bundan sonrasında bir üs gibi kullanır. Yoros Kalesi’nin Osmanlı hakimiyetine girmesi ve hemen sonrasındasında Güzelcehisar da dediğimiz Anadolu Hisarı’nın işa edilmesi, İstanbul’u fethetme yolundaki hazırlıkların en önem arzeden ayaklarından biri olarak ortaya çıkar. Kalenin yakınlarındaki ormanlık bölgede, içinde buranın zaptı sırasında şehit düşenlerin mezarları olan bir şehitlik vardır.

İstanbul Beykoz bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Yoros Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikTabal Cave Hotel
Sonraki İçerikBolaman Kalesi Ordu
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR