Perşembe, Mayıs 23, 2024

Zeki Müren Sanat Müzesi Muğla

Zeki Müren Sanat Müzesi Hakkında Bilgiler Muğla Bodrum

Zeki Müren Sanat Müzesi, Bodrum’da yer almaktadır. 1931 Bursa doğumlu ‘Sanat Güneşi’ veya ‘Paşa ‘ olarak anılan Zeki Müren; şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şairdir. Klasik Türk müziğinin en büyük üstatlarından isimlerden olan sanatçı bütün hayatı boyunca birçok başarı işler yapmış ve dünya çapında birçok ödüle layık görülmüştür.

Sanat Güneşi Zeki Müren’in çok sevdiği ve ömrünün son zamanlarını yaşadığı Bodrum’daki evi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 8 Temmuz 2000 tarihinde sanatçının anısına sanat müzesi olarak halkın ve sevenlerinin ziyarete açılmıştır.

Zeki Müren Sanat Müzesi’nin her yıl ortalama 100 bin kadar yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kayıtlara geçmiştir. Bu müze evde Zeki Müren’in; günlük kullandığı çeşitli farklı eşyaları, gösterişli sahne kostümlerini, kendi yaptığı tabloları, ulusal ve uluslararası platformlardan aldığı tüm ödülleri ve onun yaşamına dair her şeyi burada görebilirsiniz.

Son yıllarını çok sevdiği bu evde geçiren sanatçının evi iki kattan ve bahçeden oluşmaktadır. Evin ön ve arka tarafta olmak üzere 2 tane bahçesi vardır. Müren sağlığında, bu evin yalnızca alt katını kullanmıştır. Ev müzeye çevrilirken de Kültür Bakanlığı yetkilileri bu durumu göz ününde bulundurarak alt katı gerçeğine sadık kalarak, sanatçının yaşadığı şekliyle dekore etmişlerdir. Evin üst katına da müze görünümü vermişlerdir.

Bodrum için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bodrum otelleri adresini ve Bodrum gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Muğla Bodrum bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Zeki Müren Sanat Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikTaç Hotel
Sonraki İçerikThe Berussa Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR