Perşembe, Haziran 20, 2024

Adana Atatürk Evi Müzesi Adana

Adana Atatürk Evi Müzesi Hakkında Bilgiler Adana

Adana Atatürk Evi Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mart 1923’te Atatürk eşi ile birlikte birlikte Adana’ya geldiğinde misafir edildiği ev müzeye çevrilmiştir. Seyhan Caddesi üzerinde 19.yy.’da yapılmış geleneksel Adana evlerinden biri olan ev, Ramazanoğulları’ndan Suphi Paşa’nın evi olup Atatürk’ün 100. doğum yılı ötürüsıyla, 1981 yılında Atatürk Evi Müzesi olarak düzenlenmiştir. Bu özel ev Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği’nce zamanın Kolordu Komutanı Bedrettin Demirel’in önderliği ve halkın yardımıyla kamulaştırılmıştır. Kamulaştırılan binanın restorasyonu yapılmış ve 1981 yılında Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak hizmete açılmıştır.

Müze’de Atatürk’ün Adana seyahati ile birlikte ilgili fotoğrafları, bilgiler ve belgelerle birlikte, etnografik eserler de sergilenmektedir.

Adana Atatürk Evi; iki katlı, çıkmalı, kırma çatılı, kagir bir binadır. Bu özellikleriyle bina bakanlık tarafından ‘Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı’ olarak tescillenerek koruma altına alınmıştır. Müze evin alt katında; çalışma odası ve kütüphane vardır. Üst katında ise; sofa, yatak odası, çalışma odası, basın odası, mücahitler odası, oturma odası, Hatay odası, silah odası, yaver odası, Kuva-yi Milliye odası bulunmaktadır.

Adana

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Adana Atatürk Evi Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikFeke Kalesi Adana
Sonraki İçerikVarda Köprüsü Adana
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR