Pazartesi, Haziran 24, 2024

Adana Ulu Cami Adana

Adana Ulu Cami Hakkında Bilgiler Adana

Ünlü Adana Ulu Cami, Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. 16. yüzyıldan kalma tarihi Adana Ulu Cami, Ramazanoğulları Cami adıyla da bilinmektedir.

Ramazanoğulları Beyliği’nin başyapıtı ve en görkemli eseri olan Adana Ulu Cami, Adana’nın en önem arzeden tarihi yapılarından birisidir. 1998 yılında Sabancı Merkez Cami’nin hizmete açılmasına kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğini korumuştur.

Tarihi Adana Ulu Cami’nin yapımına 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından başlandı. Halil Bey’in ölümü üzerine oğlu Piri Mehmet Paşa, Adana Ulu Cami’yi 1541 yılında tamamlandı. Ramazanoğlu Halil Bey ve Piri Mehmet Paşa ile birlikte Mehmet Paşa’nın iki oğlu caminin güneydoğusundaki 1541 tarihli türbede yatmaktadır.

Adana Ulu Cami’nin mimarisi Selçuklu ve Memluk mimarisi özelliklerine sahip bir yapıdadır. Duvarları siyah beyaz mermer taşlar kullanılarak yapılmıştır. Batısında ve doğusunda birer giriş kapısı mevcuttur. Batı kapısı üzerinde iki yılan kabartması olan bir kubbe ve bir kitabe bulunmaktadır. Doğu kapısı üzerinde ve minberinin üstünde de birer kitabesi bulunur. Adana Ulu Cami’yi ünlü yapan bir öteki özelliği de 16. yy’dan kalma çinileridir.

Medrese, türbe, imaret, dar’ül hadis, dar’ül şifa, sıbyan mektebi gibi yapıları da bulunduran Ramazanoğlu Külliyesi’nin bir parçasıdır. Külliyenin günümüze kadar gelebilmiş öteki kısımları; medrese, türbe ve Ramazanoğulları Saray Selamlığı yani Tuz Hanı’dır.

1998 Adana-Ceyhan Depremi’nde hasar gören camii, 1998-2004 yıllarında onarıldı. Onarımın ardından tekrar ibadete ve ziyarete de açıldı.

Adana

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Adana Ulu Cami

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikFeke Kalesi Adana
Sonraki İçerikVarda Köprüsü Adana
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR