Cumartesi, Nisan 20, 2024

Altunboğa Medresesi Mardin

Altunboğa Medresesi Hakkında Bilgiler Mardin Artuklu

Dinlerin iç içe yaşandığı ve her medeniyetin izleri bulunan Mardin, tarihi zenginliğini gözler önüne sermektedir. Yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören Mardin, camileriyle, kiliseleriyle, manastırlarıyla sizleri uzun bir tarih yolculuğuna çıkaracak.

Öncelikle, Mardin gezinize eklemeniz gereken çok yer olacak. Listenize dahil etmenizi önerdiğimiz Altunboğa Medresesi’nden biraz bahsedelim. Mardin’in Tekke Mahallesi’nde yer alan Altunboğa Medresesi’nin yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kâtip Ferdi’nin kayıtlarına göre ise; Melik Mansur’un vezirliğini yapan Altunboğa tarafından inşa ettirilmiştir. Medresenin mimari özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, XIII. yüzyılın sonlarında XIV. yüzyılın başında yapıldığı anlaşılmaktadır. Altunboğa Medresesi günümüzde çok harap halde olup, sadece çeşmesi iyi durumdadır.

Şehrin görülmeye değer yapıları arasındaki Altunboğa Medresesi, öteki gezi alanlarına da çok yakındır. Marufiye Medresesi, Hatuniye Medresesi ve Şehidiye Medresesi’ni geziniz sırasında basitlıkla ziyaret edebilirsiniz. Köklü bir tarihe sahip olan Mardin, Gurs Vadisi’nin cezbedici manzarasına da sizleri davet ediyor.

Mardin Artuklu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Altunboğa Medresesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSöke Tren Garı Aydın
Sonraki İçerikSahil Martı Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR