Perşembe, Mayıs 23, 2024

Antandros Açık Hava Müzesi Balıkesir

Antandros Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgiler Balıkesir Edremit / Altınoluk

Antandros Antik Kenti veya Antandros Açık Hava Müzesi olarak bilinen yer, Balıkesir iline bağlı Edremit’in Altınoluk Mahallesi’ne 2 km. mesafedeki Kaletaşı tepesinde bulunan önem arzeden bir Troas kentidir. Mysia ile birlikte Troas arasında uzanan yolu kontrol eden stratejik bir konumda yer alan Antandros’un kuruluşu, bazı antik yazarlara göre Troia Savaşı’nın öncesine dayanmaktadır.

Bölgedeki tarihi gün yüzüne çıkarmak amacıyla, Yamaç Ev ve Nekropolis kazılarıyla başlanan akademik kazı çalışmaları 2000 yılından bu yana devam etmektedir. Antik kentin M.Ö. 10.yy’da kurulduğu düşünülmekle birlikte, çok yakınında bulunan Assos’un M.Ö. 2 bin yıllarına kadar uzanan geçmişi Antandros’un da bu tarihlerde yaşan bir şehir olma olasılığını arttırmaktadır.

Anadolu’nun tarihi ve Anadolu’da yaşayan uygarlıklarla ilgili araştırmalar yapan Henri Kiepert ise kitabında Antandros’un akropolünün Altınoluk – Avcılar arasında Yarmataş olarak bilinen 215km. yüksekliğe sahip Kaletaşı tepesinde bulunduğunu ve kentin doğuya doğru yayıldığına dikkat çekmiştir.

Araştırmalar ve kazılar sonucunda antik kentin nekrolpolünün ise Yarmataş Tepesi’nin 2 km çok daha batısında yer aldığı tespit edilmiştir. Nekropol alanında 1989-1996 yılları arasında kurtarma kazıları yapılmıştır. 2000 yılında Balıkesir Müze Müdürlüğü Başkanlığı’nda ve Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün bilimsel danışmanlığı altında başlayan kazılar bölgede halen devam etmektedir.

Devam eden kazılarda kentin M.Ö. 7 – 2. yy arasında kullanıldığı anlaşılmaktadır. Nekropolde, arazinin eğiminden faydalanılarak üst üste iki ve üç kat olarak yerleştirilen lahit mezarların yanı sıra kremasyon (ölü yakma) ve direk toprağa gömülme yöntemiyle birçok defin (gömü) yapıldığı tespit edilmiştir. Nekropolde yapılan bu kazılarda gün yüzüne çıkartılan mezar hediyeleri, Balıkesir Müzesi’nde ziyaretçilere sergilenmektedir.

Bölgede önüne geçilemeyen kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan Roma dönemine ait bir taban mozaiğinin fark edilmesi üzerine bu noktada çok daha sistemli bir kazı başlatılmıştır. Taban mozaiğinin çevresinde yapılan sistemli kazılar sonunda da M.S. 1. yy tarihlenen ve duvarlarında fresk bulunan, taban döşemeleri mozaikli bir zengin evi açığa çıkarılmıştır.

Balıkesir Edremit / Altınoluk bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Antandros Açık Hava Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikHotel Rena
Sonraki İçerikKleo Cottage 4
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR