Perşembe, Mayıs 23, 2024

Atarneus Antik Kenti İzmir

Atarneus Antik Kenti Hakkında Bilgiler İzmir Dikili

İzmir’in Dikili ilçesinde yer alan Atarneus Antik Kenti, herkes tarafından bir kez olsun ziyaret edilesi bir noktadır.

Kentin tarihi şöyle:
Atarneus, Dikili sapağının sağında kalan tepenin üzerinde konuşlanmıştır. Ağılkale’de kurulan ilk kent devleti özelliği taşıyan antik kentin tarihi M.Ö. 4000 yılına dayanıyor.

İsmini, içerisindeki sıcak su kaynakları ve pınarları yüzünden ana tanrıça kaynağı anlamına gelen Atarneus’tan alır. Kent Akalılar tarafından kurulmuştur. En parlak dönemini M.Ö. 4. yüzyılda Kral Hermias zamanında yaşamıştır.

Kente ait en ilginç bilgi ise Atarneus’un Pergamon Krallığından çok daha büyük olduğudur. Kentte yapılan yüzeysel arkeolojik çalışmalarda sık sık seramik, çanak, çömlek, kap gibi kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Bir de kapsamlı bir kazı çalışması yapıldığını düşünürsek kim bilir neler çıkar bu antik yerleşim alanından. Atarneus Antik Kenti, Persler ve Yunanlılar arasında 8 yıl süren bir savaşa tanıklık etmiştir.

Böylesine zengin bir tarihe sahip olan Atarneus Antik Kenti, uzun ve keyifli bir yolculuk için kesinlike önerdiğimiz bir nokta. Umarız bu zengin yerleşim alanı geniş kapsamlı bir arkeolojik araştırmayla köklü tarihini gözler önüne serebilir ve yapılacak güzel bir tanıtımla ziyaretçi potansiyelini yükseltir.

İzmir Dikili bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Atarneus Antik Kenti

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR