Cumartesi, Nisan 20, 2024

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi İzmir

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi Hakkında Bilgiler İzmir Konak

İzmir’in Kapılar semtinin Etiler Mahallesi’nde varlığını sürdüren Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi, 1886 yılında inşa edilmiş bir Ortodoks Rum Kilisesi olma özelliği taşıyor. Kiliseyi özel kılan şey ise, 1922 yılında çıkan büyük İzmir yangınında şehirdeki tüm Rum kiliselerinin yanması, ancak Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi’nin bu yangından etkilenmemesi. Sonrasında ise mübadele zamanında Rumların İzmir’den ayrılmasının ardından kilise, işlevini yitirmiş ve boş durumda kalmış.

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi, dönem dönem çeşitli farklı şekillerde kullanılarak günümüze gelmiş. 1927 yılının Şubat ayından 1951 yılına kadar İzmir Arkeoloji Müzesi, sonrasındasında depo, başka bir dönem ise İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş. “Gözlü Kilise” olarak da bilinen Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi, son teknoloji restorasyon çalışmaları ile birlikte bakımsız ve harap görüntüsünden kurtulmuş. Restorasyon çalışmaları sayesiyle, boya tabakalarının arkasında saklı kalmış Hz. İsa figürü, Altın Ağızlı Yuhanna ve melekler Mikail ile birlikte Cebrail’i sembolize eden duvar resimleri yeniden ortaya çıkarılmış oldu.

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi’nin müştemilat binası, İzmir Basın Müzesi olarak hizmet veriyor günümüzde. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi işbirliği ile birlikte şehre kazandırılan basın müzesinde; basın tarihi açısında önem taşıyan olay ve isimlerle alakalı anılar, gazeteci Metin Göktepe’nin kazağı, Uğur Mumcu’nun ilk bilgisayarı ve Abdi İpekçi’nin daktilosu, sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Kültür ve sanat etkinliklerinde de kullanılan Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi’ni, ilk İzmir seyahatinizde mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İzmir Konak bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikBab-i Zer Hotel
Sonraki İçerikHalime Hatun Kümbeti Van
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR