Pazar, Nisan 21, 2024

Aziz Paul Yolu Antalya

Aziz Paul Yolu Hakkında Bilgiler Antalya

Antalya’nın 10 km doğusunda bulunan Perge Antik Kenti ile birlikte Eğirdir Gölü’nün kuzeydoğusunda yer alan Yalvaç arasında konumlanan Aziz Paul Yolu, 500 km’lik ve yürümesi 27 gün süren işaretlenmiş bir trekking rotasıdır. Rotası; Roma yolları, patikalar ve orman yollarından geçen Aziz Paul Yolu’nun, Antalya’nın 80 km kuzeydoğusundaki Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın girişindeki Beşkonak’tan başlayan bir kolu çok daha bulunuyor ve ilk rota, Adada Antik Kenti ile birlikte birleşiyor. Aziz Paul Yolu, sadece yürüyüş değil, dağ bisikletine de elverişli bölgelere sahip.

Deniz seviyesinden başlayıp 2200 metreye kadar tırmanan Aziz Paul Yolu, Likya Yolu’ndan çok daha yabani bir rota. Rotasında ortalama 2800 metreye kadar tırmanan iki opsiyonel zirveye çok daha ev sahipliği yapan Aziz Paul Yolu’ndaki bu rota, 2008 yılında Kate Clow tarafından, turizmi kırsal kesime taşımak ve Aziz Paul’ün Küçük Asya’daki ilk seyahatinde geçtiği yerler üzerinden yürüyüşçülere kırsala dair fikir vermek amacıyla açılmış.

Perge Antik Kenti tarafındaki başlangıç noktası Antalya Havalimanı’na yakın olan Aziz Paul Yolu’nun bitiş noktası ise Eğirdir Gölü’nün yakınındaki Yalvaç. Rotanın en temel ulaşım ve konaklama merkezi ise Eğirdir. Yürüyüş için en uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar ayları, zira temmuz-ağustos çok sıcak olduğundan fazlasıyla zorlayıcı olabilir. Yürüyüşçüler, çoğu gece köy evlerinde veya küçük pansiyonlarda konaklama yapabilirler ama uzun etaplar için kamp yapmak şart. Rota üzerinde çok iyi kamp yerleri mevcut.

Antalya

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Aziz Paul Yolu

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikPoliçe Koyu Kırklareli
Sonraki İçerikArmas Termal Resort
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR