Cumartesi, Nisan 20, 2024

Aziziye Tabyası Erzurum

Aziziye Tabyası Hakkında Bilgiler Erzurum Erzurum Merkez

Osmanlı-Rus savaşının yaşandığı yıllarda, Kars yolunu tutmak amacıyla kurulmuş tabyanın adıdır. Üç ayrı tabyadan oluşan Aziziye Tabyaları, 1867-1872 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır ve 1877-1878 yılları arasında 93 Harbi’ne sahne olmuştur.

Erzurum’un 10 kilometre kuzeydoğusunda Top Dağı’ndaki Aziziye Tabyası büyük bir kahramanlık göstergesidir ve bir Osmanlı kadınının büyük cesaretini akıllara getirir.

Rus tabyaları Erzurum’u ele geçirmek için Türkçe bilen Ermenilerle Aziziye Tabyasındaki nöbetçileri öldürür. Bunu duyan 20’li yaşlarındaki Nene Hatun, kundaktaki bebeğini ve ondan biraz büyük oğlunu evde bırakıp elinde satırla tabyaya koşar. Nene Hatun’un kardeşi şehit olmuş babası ise ağır yaralanmıştır. Nene Hatun’un koştuğunu gören Erzurumlular da koşarak tabyayı kurtarmıştır. Nene Hatun deyinde akla gelen Aziziye Tabyasına, 1952 yılında Aziziye Şehitleri Anıtı dikilmiştir. Nene Hatun’un mezarı da bu noktada bulunmaktadır. Erzurum gezinize Aziziye Tabyasını dahil etmelisiniz.

Erzurum Erzurum Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Aziziye Tabyası

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikBozcaadalı Veli Dede
Sonraki İçerikDas 3917
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR