Pazar, Mayıs 26, 2024

Behramkale Köprüsü Çanakkale

Behramkale Köprüsü Hakkında Bilgiler Çanakkale Ayvacık

Assos tatilinizde çevrede görmeye değer tarihi yapılardan biri de Behramkale Köprüsü’dür. Ayvacık’tan Behramkale’ye giden yol güzegahında yer alan Tuzla Çayı üzerine 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Tuzla Çayı üzerinde kurulu köprü inşa edildiği günden bu yana tüm ihtişamı ve güzelliği ile birlikte halen ayakta durmaktadır. Eskiden aktif olarak kullanılan köprü, hemen paraleline yapılan yeni yol ve köprüden sonrasında kullanılmamaya başlanmıştır. Antik adı Satniceis olan Tuzla Çayı’nın güney ve kuzey yönlerinde uzanır. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir.

Köprünün orijinal ve en itinalı kısımları kemerleridir. Genel form, büyük kemer üzerinde en yüksek kısmı teşkil eder ve uçlara doğru köprü alçalarak yolla birleşir. Diğer bir özelliği de; Kemallı Asılhan Bey Cami ve Behramkale Cami duvar yönteminin burada da görülmesidir. Köprünün, mimari form açısından Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılan köprülerin özelliklerini üzerinde taşıdığı görülmektedir. Bu nedenle de camiyi yaptıran kişinin bu köprüyü yaptırdığı da düşünülmektedir.

Bugüne kadar dimdik ayakta gelmeyi başarabilen köprü yapıldığı günden bu yana insanları sevdiklerine kavuştururken, altından Ege’ye kavuşmak arzusuyla çağlayıp duran Tuzla Çayını seyre dalmıştır. Bu tarihi köprüden geçerek siz de tarihi bir adım atmış olabilirsiniz.

Çanakkale Ayvacık bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Behramkale Köprüsü

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikMeteoroloji Müzesi Ankara
Sonraki İçerikBillurcu Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR