Pazartesi, Nisan 15, 2024

Club Tess

Bimarhane (Darüşşifa) Amasya

Bimarhane (Darüşşifa) Hakkında Bilgiler Amasya

Amasya Bimarhanesi ya da Amasya Darüş-şifası Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi olarak bilenen tarihi yapı, Yeşilırmak’a paralel olarak uzanan Mehmetpaşa caddesi kenarında tüm ihtişamıyla günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Buranın önem arzeden ve öne çıkan özeliklerinden biri de Anadolu’da müzikle tedavi yapılan ilk hastane olarak kayıtlara geçmiş olmasıdır.

Bimarhane (Darüşşifa) binasının üst kısmında üç yönde tek satır halinde dolanan Arapça kitabesi mevcuttur. Uzmanlar tarafından incelenen kitabe bizlere, yapının 1308 – 1309 yılında inşa edildiği söylemektedir. Ayrıca kitabede yapının İlhanlı hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve karısı Uduz Hatun adına Anber Bin Abdullah tarafından inşa ettirildiği tespit edilmiştir. Ancak bu görkemli yapının mimarı hakkında herhangi bir bilgi verilmediği için halen bilinmemektedir. Darüşşifanın günümüze ulaşmamış vakfiyesinin 1312’de düzenlendiği de tespit edilen bilgiler arasındadır.

İlhanlı döneminden günümüze ulaşan tek eser olma özelliği taşıyan Bimarhane binasının özellikle ön cephesi sanat bakımından çok değerlidir. Bimarhane binası, Anadolu Selçuklu mimarisinin orijinal sütun başlıkları olan geometrik yaprak tezyinatlı ve mukarnaslı sütun başlıkları kullanılarak inşa edilmiştir.

Yapının özellikle ön cephesi sanat bakımından çok değerlidir. Yapı Anadolu Selçuklu mimarisinde ilk defa cephe kenarlarında denenen, Türk üçgenlerinden meydana gelen ters dönmüş sütun başlıkları ile birlikte de ün yapmıştır. Tarihi yapı kesme taşlardan örülmüş ve iki köşesine silindir şeklinde dayanaklar yaptırılmıştır. Sadece Amasya Bimarhanesi’ne mahsus bir özellik olarak kapı kilit taşında diz çökmüş vaziyette insan kabartması bulunmaktadır.

Amasya

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bimarhane (Darüşşifa)

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSertaç Hotel Spa
Sonraki İçerikVeli Bar
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR