Cumartesi, Nisan 20, 2024

Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi Amasya

Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi Hakkında Bilgiler Amasya Amasya Merkez

Amasya’nın görülmesi gereken tarihi yapılarından biri olan Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi, Yeşilırmak’ın kıyısında, geniş bir alan üzerinde bulunuyor. Cami, medrese, imareti be tabbaneden meydana gelen Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi, çok büyük bir yapı grubu. Külliyenin giriş kapısının üzerinde ve iki yan duvarında bulunan Ali Bin Mezid imzalı kitabeye göre, 1486 yılında tamamlanmış Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi.

Avlusunu çevreleyen surda ikisi güneyde, ikisi kuzeyde, birer tane de doğu ve batıda olmak üzere toplam altı kapıya sahip olan Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi, bahçesinde 400-500 yıllık anıt ağaçlara ev sahipliği yapıyor. Kuzey tarafı tamamen Yeşilırmak’a bakan külliyenin dört tarafı da taş ve tuğladan yapılmış bir duvar ile birlikte çevrili.

Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi’nin avlusu 120×160 metre boyutlarında olup, ortasında cami, caminin sağında büyük bir medrese, solunda bir imarethane ve kiler yer alıyor. Avlunun güneydoğu köşesinde II. Beyazid’in şehzadesi Ahmed’in oğlu Osman Çelebi’nin türbesi, kuzey ve güneydoğusunda ise birer şadırvan, caminin kuzeybatısında da muvakkithane bulunuyor.

Sizin de yolunuz bir gün Amasya’ya düşerse eğer, Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin sakın. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Amasya Amasya Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR