Perşembe, Mayıs 23, 2024

Hitit Yolu Çorum

Hitit Yolu Hakkında Bilgiler Çorum

İnsanlık tarihine damgasını vurmuş kültürel mozaiğin bir sentezi olan Anadolu Yarımadası, farklı medeniyetlerin yaşadığı ve birbiriyle etkileştiği önem arzeden bir coğrafya. Dönemin “süper gücü” olarak nitelendirilen Hititler ise, bu coğrafyanın beşiklik ettiği en önem arzeden uygarlıklardan biri. Öyle ki, dünyanın ilk yazılı anayasası, toplum düzenini sağlayan zamanına göre ile birlikteri bir ceza yasası, dönemin korkunç silahı hafif savaş arabaları, strateji uzmanı kralları, bin tanrılı Pantheon’u ve ihtişamlı kentleri ile birlikte tanea tarih sayfalarında boy göstermişler.

Tarih, kültür ve doğa meraklıları için dünyanın özel yerlerinden biri olan Hitit Yolu, işte bu medeniyetin zengin birikimini yansıtan bir ayna niteliğinde. Huzurlu atmosferinin yanı sıra, ülkemizde Unesco Dünya Mirası Listesi’ne giren 13 yerden biri olan Hattuşaş Antik Kenti de, Hitit Yolu’nun bir parçası.

1988 yılında milli park edilen Boğazkale ilçesindeki Hattuşaş Antik Kenti ile birlikte Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2634 hektarlık alan, Hitit Yolu’nun temel noktasını oluşturuyor. Çorum Valiliği tarafından 2010 yılının Ekim ayında yürüyüş ve bisiklet parkurları çalışması tamamlanan Hitit Yolu, Hattuşaş, Alacahöyük ve Şapinuva üçgenindeki tarihi güzergahlar kullanılarak meydana getirilmiş.

Toplam 385 km’lik bir rota olan Hitit Yolu’nda, 17 tane yürüyüş parkuru yer alıyor. Eski kervan ve göç yollarından geçen işaretlenmiş yollar ise Hitit Yolu’nun 236 km’sini oluşturuyor. Rota üzerinde toplam uzunluğu 406 km olan 6 tane dağ bisikleti parkuru da mevcut. Tüm çalışmaların ardından Hitit Yolu’nun tanıtımı ile birlikte birlikte harita ve GPS koordinatlarının verildiği Türkçe ve İngilizce rehber kitapçılar da bulunuyor.

Çorum

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Hitit Yolu

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR