Pazartesi, Nisan 15, 2024

Bozcaada Yerel Tarih Müzesi Çanakkale

Bozcaada Yerel Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler Çanakkale Bozcaada

Bozcaada’ya geldiğinizde, adayı çok daha yakından tanımak için ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor Bozcaada Yerel Tarih Müzesi. Müze gezmeyi sıkıcı bulanlara bile hitap edecek ölçüde sıcak bir ortama sahip olan Bozcaada Yerel Tarih Müzesi, zevkli bir şekilde sunulmuş eserleri ve ilgi çekici açıklamaları ile birlikte gezmekten büyük keyif alacağınız müzelerden biri. Sürekli olarak genişleyen koleksiyonu sayesiyle de, Bozcaada’ya her geldiğinizde ilk durağınız burası olacak hiç şüphesiz.

Bozcaada’nın geçmişine dair bilgi sahibi olabileceğiniz müze, tamamen bireysel girişimlerle kurulmuş. M. Hakan Güreney, Bozcaada’ya olan sevgisinden aldığı ilhamla, adanın çok ilginç ve zengin bir tarihi olduğunu öğrenmiş, sonrasındasında ise adayla ilgili kültür varlıklarını toplamaya başlamış. Ortaya da böylesine sıra dışı bir müze ortaya çıkmış.

Müze içerisinde bir de mağaza yer alıyor. Kitaptan kataloğa, kartpostaldan antik dönem replika Tenedos sikkelerinden yapılmış kolye, küpe, yüzük ve seramik kupalara kadar Bozcaada’yla ilgili çok sayıda hediyelik eşya bulabilirsiniz bu mağazada.

2013 yılında “Yunan kültürünü, Yunanistan’ın dışında en iyi şekilde tanıtarak, iki halk arasında barış kültürünün yayılmasını sağladığı” gerekçesiyle Bozcaada Yerel Tarih Müzesi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür örgütü UNESCO’dan ödül bile aldı.

Bozcaada Yerel Tarih Müzesi’nde; eski Bozcaada fotoğrafları, Osmanlı döneminden kalma obje ve evraklar, Çanakkale Savaşı’nda üs olarak kullanılan Bozcaada’da yabancı ülkelerin bıraktığı her türlü malzeme ve belgeler, Bozcaadalı Rum ve Türklerin evlerinde ve işyerlerinde kullandıkları eşyalar ve hikayeleri, 1925-1965 yılları arasında Bozcaadalı esnaflara ait canlandırma köşeleri (doktor, marangoz, duvarcı, terzi, ayakkabıcı, demirci, fıçıcı, küfeci, meyhane, kahveci), denizciler, kaptanlar, süngercilere yönelik objeler, hikayeler ve fotoğraflar, bağcılar ve şarapçılıkta kullanılmış aletler, belgeler ve etiketler, eski ada şaraplarından oluşan şarap mahzeni sergileniyor.

Bozcaada Yerel Tarih Müzesi, 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında, 10.00-20.00 saatleri arası ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzeye giriş yetişkinler için 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL. Yolunuz bir gün Bozcaada’ya düştüğünde, Bozcaada Yerel Tarih Müzesi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çanakkale Bozcaada bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bozcaada Yerel Tarih Müzesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR