Pazartesi, Nisan 15, 2024

Burmalı Minare Cami Amasya

Burmalı Minare Cami Hakkında Bilgiler Amasya

Amasya’nın Dere mahallesinde yer alan bu tarihi cami Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Vezir Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf tarafından yaptırılmıştır. Ahşap minberi kitabeli olup Mahkeme Cami olarak da bilinen tarihi yapı, 1590 yılında bölgede gerçekleşen deprem sebebiyle hasar görmüştür. İlk yapıldığında minaresi tamamen ahşap olan caminin 1602 yılında başından geçen yangın ile birlikte yok olmuştur. Cami, bu afetler sonucu birçok kez onarım ve restorasyon işleminden geçmiştir. Cami üzerinde yapılan her restorasyon ve onarımın sonucu olarak da yapı orijinal görünümünü kaybetmiştir.

Caminin kapısı üzerinde bulunan kemer, kavisli şekildeki kitabeden 1242 yılında yapılan Burmalı Minare Cami’nin; Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Evliya Çelebi’nin, Seyahatname’sinde Mahkeme Camii ismiyle bahsettiği 1590 yılındaki deprem ve 1602 yılında yaşanan yangında hasar gören Bunun yerine yapılan minare bu kez caminin güçlü taş yapısına uygun biçimde taştan yapıldı. Dönerek minarenin etrafını dolanan yivlerin oluşturduğu bu yapıya bu andan sonrasında Burmalı Minare, camiye de Burmalı Minare Camii denmiştir.

Amasya

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Burmalı Minare Cami

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikThe Green Park Sivas
Sonraki İçerikDivan Çorlu
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR