Pazar, Nisan 21, 2024

Çaltı Çayı Sivas

Çaltı Çayı Hakkında Bilgiler Sivas Divriği

Biri Kangal Çayı adıyla Tecer Dağları’nın güneybatı yamaçlarından, ötekii Kalkım Çayı ismiyle Yama Dağı’nın batı yamaçlarından olmak üzere iki kol halinde başlayan Çaltı Çayı, Sivas’ın önem arzeden akarsularından biri. Çetinkaya yakınlarında biraz genişleyen ve birleşen bu iki akarsu, birleştikten sonrasında doğuya yöneliyor. Bu noktada Tatlı Çayı ismiyle bir yarık biçiminde Divriği yöresine kadar uzanan akarsu, buradan güneyden doğuya doğru genişçe bir yay çiziyor. Akarsuyun kuzeyden ve güneyden gelen sularla birleştiği noktada akarsu, Çaltı Çayı ismini alıyor.

Akkuşağı yöresinde Ana Fırat Nehri’ne açılan Çaltı Çayı’nın hiçbir yeri geniş olmamakla birlikte, Çetinkaya ve Divriği çevresinde biraz genişliyor. Çaltı Çayı’nın her iki yanında sıralanan ve 1-2 km arasında değişen alüvyon toprakları bulunuyor. Bu topraklar, bölge tarımı açısından çok önem arzeden bir yere sahip.

Olur da bir gün yolunuz Sivas’a düşerse eğer, Çaltı Çayı’nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Sivas Divriği bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Çaltı Çayı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikGrand Hotel Avcılar
Sonraki İçerikAtaköşk Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR