Çarşamba, Nisan 17, 2024

Çanakkale Şehitler Abidesi Çanakkale

Çanakkale Şehitler Abidesi Hakkında Bilgiler Çanakkale Gelibolu

Çanakkale’nin en önem arzeden yapılarından biri olan Çanakkale Şehitler Abidesi, Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’nın ucunda bulunan Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alıyor.

1915 yılında gerçekleşen I. Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Türk askerlerinin anısına yaptırılan Çanakkale Şehitler Abidesi, dört ayak ve bir kubbeden oluşuyor. 41,7 metre yüksekliğinde olan abide, Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmış. Temeli 19 Nisan 1954 tarihinde atılan Çanakkale Şehitler Abidesi, 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmış.

Çanakkale Şehitler Abidesi’ne uzaktan baktığınızda Mehmetçik’in “M” harfi şeklinde bir görüntüyle karşılıyorsunuz. Tavan kısmına mozaikten Türk bayrağının işlendiği Çanakkale Şehitler Abidesi’nin şeref holünde, üzerinde Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiirinden bir dörtlüğün yer aldığı bir lahit taşı bulunuyor. Dört ayağında sekiz rölyefin bulunduğu Çanakkale Şehitler Abidesi’nin denize bakan dört rölyefi deniz savaşlarını, karaya bakan dört tanesi ise kara savaşlarını anlatıyor.

Ülkemizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelen Çanakkale Şehitler Abidesi’ni, ilk fırsatta görmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çanakkale Gelibolu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Çanakkale Şehitler Abidesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR