Cumartesi, Nisan 20, 2024

Çat Köyü Rize

Çat Köyü Hakkında Bilgiler Rize Çamlıhemşin

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir köy Çat. Hatta 5 hanelik bir köy. Ne yazık ki bölgede yaşanan göç sebebiyle köyde ancak kala kala bu kadarcık hane kalmış. Üstüne bir de sadece 5 kişinin oyuyla seçilmiş muhtarı da var Çat Köyü’nün. Son seçimlere kadar muhtar olan bu kişi, yine seçimle muhtarlığını oğluna devretmiş.

Çat Köyü hem yayla hem de köy aslında. Köy diyoruz çünkü muhtarı var, meyve ağaçları yetişiyor, elektrik, telefon ve yol var. Sessiz ve sakin olması ise Çat’ı birden yayla görünümüne bürüyor. Evlerin büyük bir çoğunluğu Karadeniz’in çetin kış şartlarına direnemediğinden çökmüş. Çat Köyü’nde, taştan yapılmış güzeller güzeli bir cami de bulunuyor.

Birçok yaylayla komşu olan Çat Köyü’nde, çok eski zamanlarda kış aylarında da yaşayan aileler oluyormuş. Fakat son yıllarda kış mevsiminde kimsecikler kalmıyormuş köyde. Herkes ‘kendi köyüm’ dediği başka köylere gidiyormuş.

Çamlıhemşin’den sonrasında Ayder yolu değil de, Zil Kalesi yolunu takip ederek Çat Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Rize Çamlıhemşin bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Çat Köyü

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikThe Purl Hotel
Sonraki İçerikAyvaini Mağarası Bursa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR