Perşembe, Mayıs 23, 2024

Çeşme Kalesi İzmir

Çeşme Kalesi Hakkında Bilgiler İzmir Çeşme / Çeşme Merkez

1508 yılında Osmanlı Padişahlarından II. Beyazıt döneminde Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet’e yaptırılmış olan Çeşme Kalesi, Çeşme’nin en önem arzeden simgelerinden biri. Günümüzde müze olarak da kullanılan kalenin, bazı kaynaklarda 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yaptırıldığına dair bilgiler yer alıyor ancak henüz bu bilgilerin doğruluğu kanıtlanmamış. Yaptırıldığı yıllarda deniz kıyısında yer alan Çeşme Kalesi, zamanla denizin doldurulması ile birlikte şimdiki konumunu almış.

Bugün Çeşme Kalesi’ne baktığımızda, hala çok daha sağlamlığını koruduğu hemen göze çarpıyor. Güney kapısının Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini barındırdığı ise göze çarpan bir öteki detay. Bununla birlikte iç kaleye geçilen iki ayrı kapı çok daha bulunuyor. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan Çeşme Kalesi’nin 6 tane kulesi yer alıyor. Üç yanındaki hendeklerle benzeyensiz bir görüntüye sahip olan Çeşme Kalesi, önündeki Büyük Türk Komutanı Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa’nın yanında aslanı bulunan heykeli ile birlikte de dikkat çekiyor.

Çeşme Kalesi, 1770 yılında gerçekleşen Osmanlı-Rus Savaşı’nda büyük ölçüde tahribat görse de, savaş sonrasındasında vakit kaybedilmeden onarılmış. Kırım Savaşı’ndan sonrasında ise askeri önemini tamamen yitirmiş. Günümüzde Çeşme Arkeoloji Müzesi’ni de bünyesinde barındıran Çeşme Kalesi’nin, tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Çeşme Arkeoloji Müzesi’nde ise çoğunlukla Erythrai Antik Kenti, Çeşme Merkez, Alaçatı ve Kalemburnu yöresinden çıkarılan eserler sergileniyor. Müzede teşhir edilen eserler arasında; 320 tane arkeolojik, 126 tane etnografik eser ve 31 tane sikke olmak üzere toplam 477 eser bulunuyor.

Çeşme Kalesi’ni Nisan-Ekim ayları arasında 08:30-19:00, Kasım-Mart ayları arasında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yılın her günü ziyaretçilerini ağırlayan Çeşme Kalesi’ne giriş ücreti ise 8 TL. Müzekart sahipleri kaleyi yılda 2 kez, Müzekart+ sahipleri ise yıl boyunca sınırsız ziyaret hakkına sahipler. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çeşme için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Çeşme otelleri adresini ve Çeşme gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

İzmir Çeşme / Çeşme Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Çeşme Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSinap Kalesi Mersin
Sonraki İçerikTrabzon Havalimanı Trabzon
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR