Çarşamba, Nisan 17, 2024

Dereköy Çanakkale

Dereköy Hakkında Bilgiler Çanakkale Gökçeada

Gökçeada’da terk edilmiş bir köy Dereköy. Yalnızca birkaç evin bacası tütüyor hala. Dereköy eski zamanlarda Balkanların en büyük köyü olarak bilinirmiş. Eski bir Rum köyü olan Dereköy, şimdilerde yıkılmamak için direnen hüzünlü bir yer haline gelmiş. Artık burası bir SİT alanı olduğu için yapılaşmaya izin verilmiyor.

Mübadele zamanında köy halkı her şeyini bırakıp Yunanistan’a gitmiş, sonrasındasında ise kimsecikler yerleşmemiş Dereköy’e. Gökçeada’da bulunan öteki Rum köylerinin aksine Dereköy, çok daha düz bir alanda yer alıyor. Diğer Rum köyleri hep yamaçlarda yer alıyor. Rum köyleriyle ilgili bir öteki ilginç bilgi de; her birinin ötekiinin ışığını engellemeyecek şekilde inşa edilmesi.

Asırlık çınar ağaçlarının gölgelediği Dereköy sokaklarında dolaşırken hüzünlenmemek elde değil. Terk edilmiş kahveler, kiliseler, evler ve çamaşırhane. Evet, köyün içerisinde bir çamaşırhane bulunuyor. Kendisi işlevini yitirmiş ama suyu hala akıyor. Hatta köyde yaşayan birkaç aile, suları kesildiğinde çamaşırhaneye geliyorlarmış su ihtiyaçlarını giderebilmek için. Bununla birlikte eski bir zeytinyağı imalathanesi de bulunuyor Dereköy’de.

Eğer yolunuz Gökçeada’ya düşerse, Dereköy’ü mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çanakkale Gökçeada bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Dereköy

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSelimiye Kışlası İstanbul
Sonraki İçerikHotel Eronur
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR