Cumartesi, Nisan 20, 2024

Döner Kümbet Kayseri

Döner Kümbet Hakkında Bilgiler Kayseri Talas

Kayseri’de yer alan Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden biri olan Döner Kümbet yapının halk arasındaki ismi iken aslı Şah Cihan Hatun Kümbeti’dir. Yapını üzerinde bulunan kitabesine göre Selçuklu Sultanı I. Alaeaddin Keykubad’ın kızı Prenses Şah Cihan Hatun adına yaptırıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Kitabesinde tarih belirtilmemiş olmakla birlikte tahmini olarak 1276 yılına uzandığı kabul edilmektedir.

Döner Kümbet’in silindirik bir gövdesi bulunmakta ve 12 köşeli gövdesinde hem bitkisel hem de geometrik kabartma süslemeleri bulunmaktadır. Sahip olduğu bu 12 köşenin geometrik şekilleri ve taş işçiliği birbirine çok yakın iken giriş kapısı yanında bulunan iki yüzey bu benzeyenliğe dahil değildir. Kümbetin birbirini andıran motifleri sebebiye yapının etrafında dolaşıldığında sanki kümbet dönüyormuş hissi uyandırdığı için halk arasında Döner Kümbet ismini almıştır.

Kayseri’nin Talas ilçesinde konumlanan yapı her yönü ile birlikte bölge ziyareti sırasında mutlaka yer verilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca seyahatiniz sırasında Soğanlı Harabeleri’ni, Kültepe Örenyeri’ni, Kayseri Kalesi’ni, Sultan Sazlığı’nı ve Kayseri Arkeoloji Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kayseri Talas bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Döner Kümbet

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikFink Beach Club
Sonraki İçerikTokmak Konukevi
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR