Pazar, Mayıs 26, 2024

Donjon

Elevit Yaylası Rize

Elevit Yaylası Hakkında Bilgiler Rize Ayder / Ayder Yaylası

Çamlıhemşin’e yaklaşık 55 km mesafede yer alan ve 1800 metre yüksekliğe sahip olan Elevit Yaylası, tipik Karadeniz evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla yaz döneminde yaylacılık yapanlar tarafından ziyaret edilen yayla, sahip olduğu asfalt yol sayesiyle çevre yaylalara oranla çok basit bir ulaşıma sahiptir. İçerisinde köy bakkalı, bal satan minik ve turistik dükkanlar ve kahvehane bulunan bölge, ziyaretçilerin yayla seyahati sırasında mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir.

Özellikle yaz aylarında farklı bir canlılığa bürünen Elevit Yaylası’nda, ağustos aylarında şenlikler yapılmaktadır. Bu nedenle yayla horonlarıyla ünlü olarak tanınmaktadır. Hatta yalnızca bu alana horon oynamak için gelen halkın oranının %90 olduğu söylenmektedir. Yaylaya yakın konumda konaklama imkanı bulunmaktadır.

Bölgede Karadeniz’e özgü yabani hayvanlara ve dağ keçisine rastlanmaktadır. Bölgenin tipik evlerine ve yaşam şekline tanık olabileceğiniz Elevit Yaylası’nı, özellikle Ayder Yaylası, Pokut Yaylası ya da Huser Yaylası gibi turistik yaylaların ardından mutlaka ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Rize Ayder / Ayder Yaylası bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Elevit Yaylası

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikRamada By Wyndham Uşak
Sonraki İçerikGöksel Tantuni Silifke
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR