Perşembe, Temmuz 25, 2024

Eshab-ı Kehf Külliyesi Kahramanmaraş

Eshab-ı Kehf Külliyesi Hakkında Bilgiler Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunuyor Eshab-ı Kehf Külliyesi. Külliye, burada yedi arkadaşa ithaf olarak inşa edilmiş. Antik Çağ’dan beri kutsal sayılan ve Eshab-ı Kehf ismiyle bilinen kayalık bir tepenin yamacındaki mağaranın çevresine kurulmuş Eshab-ı Kehf Külliyesi. Kuran-ı Kerim’de ifade edildiğine göre, mağarada yıllarca uyuyan arkadaşlar (Yedi Uyurlar), uyandırıldıktan kısa bir sonrasında vefat etmişler ve bu olaya şahit olan insanlar tarafından da mağaranın yanına mescit (kilise) yapılmış.

Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni, Bizans İmparatoru II. Theodoius (408-450) yaptırmış. ‘İsa Mescidi’ adıyla bilinen ve zaman geçtikçe harabe halini alan kilise, Anadolu Selçuklularının Maraş Emiri olan Nurestüddin Hasan Bey tarafından, 1215-1234 yılları arasında, içerisinde bugünkü caminin de yer aldığı pek çok inşaat geçirmiş. Bugün Eshab-ı Kehf Külliyesi’ne baktığımızda, bazı malzemelerin bu cami inşaatında kullanıldığı ve kutsal mağara ile birlikte caminin uyumlu bir halde olduğu hemen göze çarpıyor. Nustetüddin Hasan Bey’in inşa ettirdiği külliyede ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve konaklamalarının sağlanması için ribat ve han da yapılmış. Dulkadir Beyliği zamanında ise medrese, kadınlar mescidi ve buk’a ilavesi ile birlikte büyütülmüş Eshab-ı Kehf Külliyesi. Külliyenin öteki yapısı olan Paşa Çardağı ise, 1531 yılında Osmanlılar döneminde inşa edilmiş.

Bizans döneminden başlayarak, Anadolu Selçuklu, Dulkadir Beyliği ve Osmanlı Devleti’nin sahip çıktığı Eshab-ı Kehf Külliyesi, Hristiyan ve İslam dünyanda çok önem arzeden bir kutsal mekan olarak kabul ediliyor. Bu da gösteriyor ki, Afşin’de yer alan mağarada yaşanan olay, insanlar tarafından da kabul görmüş.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle muhteşem bir külliyeye rastlanmıyor oluşu ise Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni bir hayli öte yandanlıklı kılıyor. Evet, Afşin bu anlamda tek örnek. Hatta Kahramanmaraşlılar çocuklarına bahsi geçen yedi arkadaşın isimlerini (Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernüş, Tebernüş, Şazen, Eshabil) veriyorlarmış.

Dünyada bir örneğine çok daha rastlanmayan Eshab-ı Kehf Külliyesi, inanç turizmi açısından da çok önem arzeden bir yapı. Tüm bu nedenlerden ötürü, yolunuz Kahramanmaraş’a düştüğünde Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni mutlaka ama mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Kahramanmaraş

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Eshab-ı Kehf Külliyesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikAvlakkaya Eskişehir
Sonraki İçerikHadrian Tapınağı İzmir
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR