Çarşamba, Nisan 17, 2024

Faustina Hamamı Aydın

Faustina Hamamı Hakkında Bilgiler Aydın Didim / Altınkum

Faustina Hamamı, tarihi değeri yüksek olan bu yapı Aydın’ın Didim ilçesine yaklaşık 1 km mesafede yer almaktadır. Hamam kalıntılarının bulunduğu noktaya ulaşım çok basitdır. Didim’in sembolleri arasında olup yıl içerisinde ziyaretçi sayısı çok fazladır. Tarihi birçok esere sahip olan Didim’in önem arzeden yapılarından olan hamam, yıl boyunca yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Milet tiyatrosuna sadece 150 metrelik bir mesafede konumlanan Faustina Hamamı, dönemin Roma İmparatoru Marcus Avrelius’un isteği üzerine eşi Faustina adına yapılmıştır. Zamanın ve doğanın yıpratıcılığına karşı koyamayan hamam dönem dönem tadilatlardan ve onarımlardan geçmiştir.

Kazı çalışmaları sırasında bilim insanları tarafından hamam çevresinde ele geçirilen Nusa heykelleri İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne taşınarak halka sergilenmektedir. Bu hamamın büyük bir havuzu bulunmaktadır ve kenarında çeşme olarak bir aslan heykeli kullanılmıştır. Bu heykel de, Milet Müzesi’nde sergilenmektedir.

Faustina Hamamı’nın bulunduğu yerin yanında yer alan spor alanı, o dönemlerde yaşayan Miletos’luların sağlıklı yaşama önem verdiklerini bizlere göstermektedir. Önemli bir tarihi kalıntı olan Faustina Hamamı’nı gezdikten sonrasında Didim’de bulunan Saplı Ada’yı da ziyaret edebilirsiniz.

Aydın Didim / Altınkum bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Faustina Hamamı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikYalı Cafe & Restaurant
Sonraki İçerikLiberi Hotel Taksim
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR