Perşembe, Temmuz 25, 2024

Gedik Ahmet Paşa Medresesi Afyonkarahisar

Gedik Ahmet Paşa Medresesi Hakkında Bilgiler Afyonkarahisar Afyonkarahisar Merkez

Afyonkarahisar’daki Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’nin günümüze sağlam gelen bölümlerinden biridir Gedik Ahmet Paşa Medresesi.

Külliye ve külliyenin önem arzeden bir parçası olan medrese, adını banisinden alır. Bu yapı 1472 yılında inşa edilmiştir. Medresenin mimarı ise Ayaz Ağa’dır. Gedik Ahmet Paşa Medresesi’nin mimarisi dikdörtgen planlı olup, yapımı sırasında kesme taş kullanıldığı görülmektedir. Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtır.

Medresenin iki büyük kubbesi bulunuyor. Bunlar dışında tam 24 tane küçük kubbesi vardır. Aynı anda hücreleri de bulunuyor medresenin. Gedik Ahmet Paşa Medresesi dönem dönem çeşitli farklı amaçlar için kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında bir müze deposu olarak kalmış. Belli bir dönem boş kalarak işlevselliğini kaybetmiştir. 1995-1997 yılları arasında ise Türk İslam Eserleri Müzesi olarak düzenlenip hizmete açılmıştır.

Gedik Ahmet Paşa Medresesi’ni Afyonkarahisar’daki gezilere dahil edilmesini öneriyoruz. Tarihin farklı bir döneminden günümüze kadar gelen medrese, mistik atmosferiyle keyifli bir gezi olacak…

Afyonkarahisar Afyonkarahisar Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gedik Ahmet Paşa Medresesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikReşat Oyal Parkı Bursa
Sonraki İçerikKaraköy Lokantası
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR