Pazar, Mayıs 26, 2024

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi Kayseri

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi Hakkında Bilgiler Kayseri Kayseri Merkez / Kocasinan

Önemli bir bilim ve sanat merkezi konumunda olan Kayseri, tarihi mekanlarıyla, doğal güzellikleriyle ve müzeleriyle turistler tarafından sürekli olarak ziyaret edilmektedir. Şehirde gezmenizi önereceğimiz çok yer olacak.

Şimdi sizlere Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi’nden bahsedeceğiniz. Müze binası şifahane olarak inşa edilmiştir. Sultan I. Gıyasedin Keyhüsrev’in kız kardeşi Gevher Nesibe’nin isteği üzerine yapılmıştır. Gevher Nesibe’nin ölüm döşeğinde abisinden istediği şifahane 1206 yılında hizmete açılmıştır. Şifahane, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede sergilenen bölümler arasında; Gevher Nesibe Eyvanı, Atatürk ve Askeri Hekimleri, Kışlık Dersane, kütüphane, Selçuklu kıyafetleri, adli tıp tarihi, dişçilik tarihi, eczacılık tarihi, ameliyathane ve cerrahi aletler bulunmaktadır.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Çifte Medrese’de ziyarete açıktır. Kayseri tatilinizde mutlaka ziyaret duraklarınız arasında olmalı. Bünyan Ulu Cami, Ahi Evran Müzesi, Döner Kümbet, Kültepe Örenyeri sayfalarımıza tıklayarak şehrin öteki gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kayseri Kayseri Merkez / Kocasinan bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikMersin Müzesi Mersin
Sonraki İçerikOrta Hopa Camii Artvin
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR