Pazartesi, Haziran 24, 2024

Gödence Köyü İzmir

Gödence Köyü Hakkında Bilgiler İzmir Seferihisar

Gödence Köyü, Ege’nin İzmir’in Seferihisar ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Beş yıldızlı büyük oteller değil de küçük butik otellerin yapıldığı ve işletilmeye başlandığı bir yer. Köy halkı yerel kültürlerine sahip çıkılarak sakin yaşam tarzına sahip olmasıyla Cittaslow Birliği’ne kabul edilmiştir. Türkiye’nin ilk sakin şehri olan Seferihisar’ın köyleri, doğaya ve kültürel kaynaklara zarar vermeden de kalkınmanın mümkün olduğunu Gödence Köyü ile birlikte de göstermiştir.

Gödence zeytinyağı ile birlikte ünlü yapmış bir köydür. Bir tepenin üzerine konumlanmış olan köyün dört bir tarafı zeytin bahçeleri, meyve bahçeleri ve üzüm bağları ile birlikte çevrilidir. Halk bu ürünleri organik tarım yöntemi ile birlikte üretmektedir. Halkın bir kesimi, şaraplık cins üzümden ev yapımı şarap da üretmektedir. Başta zeytinyağı olmak üzere onlarca çeşit doğal ürününü kendi ismiyle markalaştırmayı başaran Gödencelilerin yeni hedefi ise turizmde ismini duyurmak.

Bundan 40 yıl önce, ‘birlikten kuvvet doğar’ düşüncesiyle tüm köylüler bir araya gelerek kooperatif kurdular. Köyün kaderi bu kooperatif ile birlikte bir anda değişti. Köyde kurulan kooperatif aracılığıyla üreticiler bahçelerinde yetiştirdikleri zeytin çeşitlerini ve bu zeytinlerden elde ettikleri zeytinyağlarının pazarlamasını ve satışını yapmaktadırlar. Zeytiniyle ünlü bu köyde her yıl geleneksel Gödence Zeytinyağı Yarışması düzenlenmektedir.

İzmir Seferihisar bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gödence Köyü

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR