Çarşamba, Nisan 17, 2024

Gökçeada Rum Köyleri Çanakkale

Gökçeada Rum Köyleri Hakkında Bilgiler Çanakkale Gökçeada

Adanın yüzyıllar öncesine dayanan yerleşimleri olan Gökçeada Rum Köyleri, nostaljik ve büyüleyici atmosferleriyle, adanın ruhunu tam olarak hissedebileceğiniz yerler. Eski adı İmroz olan Gökçeada, yüzyıllar boyunca Rum halkına ev sahipliği yapıyordu.

Gökçeada Rum Köyleri arasında yer alan Bademli, Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy, günümüzde kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış. Bu köylerin nüfusunun büyük bir çoğunluğunu hala çok daha Rumlar oluşturuyor. Sadece Kaleköy, koruma kapsamında değil ve günümüzde hiç Rum’un yaşamadığı bir Rum köyü olma özelliği taşıyor.

Zamanında korsanlardan korunmak amacıyla yüksek tepelere ve denizden uzak bölgelere kurulmuş olan Gökçeada Rum köyleri, bulundukları konum ötürüsıyla etkileyici manzaralara sahipler. İstisna olarak yine sadece Kaleköy’ün aşağısındaki limanda az sayıda ev bulunuyor.

Zamanla gerçekleşen göçler ve kentsel sit alanı olmalarından ötürü Gökçeada Rum köyleri, şimdilerde çok bakımsız bir halde. Bir zamanlar çok hareketli olan bu köylerde in cin top oynuyor artık. Zaten köylerde yaşayan Rum nüfusunun büyük bir çoğunluğunu da yaşlılar oluşturuyor. Yaz aylarında bir nebze de olsa canlılığa kavuşuyor Gökçeada Rum köyleri.

Taş kaplı yolları, kahveleri, kiliseleri, çamaşırhaneleri hala çok daha sağlamlığını koruyan Gökçeada Rum köylerindeki restore edilen evler, günümüzde yazlık ev olarak yeniden düzenleniyor. Her bir köyün ibadete açık bir kilisesi var ve köy meydanında en az bir kahve her zaman açık. Tüm yapıların hepsi de restorasyonlar neticesinde şimdiki hallerini almışlar.

Olur da bir gün yolunuz Gökçeada’ya düşerse eğer, Gökçeada Rum köylerini de keşfetmeyi ihmal etmeyin. Özellikle fotoğrafseverleri cezbedecek ara sokaklar, birçok hoş detayla dolu. Gökçeada Merkez’den hareket eden minibüslerle Gökçeada Rum köylerine ulaşmak pek cazip bir seçenek değil. Köyleri keşfetmek için kendi aracınızı veya taksi kullanmanızı tavsiye ederiz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çanakkale Gökçeada bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gökçeada Rum Köyleri

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR