Pazar, Mayıs 26, 2024

İda Dağı Balıkesir

İda Dağı Hakkında Bilgiler Balıkesir Edremit / Kazdağı

Bugün Kaz Dağları ismiyle anılan ve Edremit Körfezi’nin kuzeyinden başlayıp Çanakkale ile birlikte Balıkesir arasında uzanan dağın antik dönemdeki ismi İda Dağı idi. Hakkında anlatılan pek çok efsane ve mit bulunan dağ, aynı anda Alplerden sonrasında en fazla oksijen üreten dağ olma özelliğine sahiptir. Bünyesindeki köyler ve muhteşem ormanlar ise özellikle doğaseverlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri olmasını sağlamaktadır. Dağ aynı anda- ziyaretçilerini konaklayabileceği çok sayıda tesise de ev sahipliği yapması sebebiye her yıl bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Yunan mitolojisine göre Zeus İda Dağı’nda doğmuştur. Homeros’un “’İlyada 2”’ isimi destanında bu dağın ismi defalarca geçmiştir ve hakkında çok daha nice efsane bulunmaktadır. Dağın en yüksek tepesi Edremit ilçesinin Güre beldesinde yer almakta olup, bu yükseklik 1774 metreyi bulmaktadır. Bugün içerisinde “’Sarıkız Efsanesi”’ne de ev sahipliği yapmış olan Kaz Dağı Milli Parkı yer almaktadır.

İda Dağı; hakkında anlatılan hikayeleri, muhteşem köyleri, zengin su kaynakları ve çok daha nice güzelliği ile birlikte ister doğa yürüyüşü, ister konaklama ister keyifli bir mola için olsun tüm sahip olduklarıyla ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Balıkesir Edremit / Kazdağı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İda Dağı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikZelda Zonk
Sonraki İçerikGevhernik Kalesi Artvin
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR