Cumartesi, Nisan 20, 2024

Idyros Antik Kenti Antalya

Idyros Antik Kenti Hakkında Bilgiler Antalya Kemer

Antalya’nın muhteşem coğrafyasına eşlik eden tarihi yapılardan biridir Idyros Antik Kenti. Phaselis’in kuzeyinde bulunan antik kent, Bizans duvar kalıntılarıyla ve kilisesiyle sizleri keyifli bir tarih yolculuğuna çıkaracak.

Idyros’ta yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan Bizans kilisesinin tabanı turuncu, beyaz, gri ve kiremit rengi taşlarla yapılmış mozaiklerle kaplıdır. Kilisedeki geometrik motifleri de çok dikkat çekici.

Kilisenin hemen güneyinde ise şapel var. Şapel dikdörtgen bir yapıda olup, 7,55 x 5,20 boyutlarındadır. Antik kent Kemer’in Ayışığı Koyu’na çok yakındır. Bu nedenten ötürü basit bir ulaşıma sahiptir.

Idyros Antik Kenti’nde yürütülen kazılar günümüzde de devam etmektedir. Yapılan incelemelerde bu kompleksin 4. ve 5. yüzyıllarda yapıldığı bilgisi ortaya çıkarılmıştır. Kentin tüm kalıntıları Ayışığı Koyu boyunca dağınık bir şekilde devam etmektedir. Kemer tatiliniz sırasında Idyros Antik Kenti’ni ziyaret edebilir, yeni keşif duraklarınız arasına Kemer’deki Göynük Kanyonu’nu ve Beydağları Milli Parkı’nı dahil edebilirsiniz.

Antalya Kemer bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Idyros Antik Kenti

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikKöprülü Kanyon Antalya
Sonraki İçerikAda Beach & Club
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR