Pazar, Nisan 21, 2024

İğneada Feneri Kırklareli

İğneada Feneri Hakkında Bilgiler Kırklareli Demirköy / İğneada

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer alan İğneada, bahar ve yaz aylarının, aynı anda hafta sonlarının ideal kaçış noktalarından biri. Biz İğneada’ya hep balıkçı köyü deyip duruyoruz ama aslında burası eşsiz kumsallarla sarıp sarmalanmış bir sayfiye yeri. Bir de sahip olduğu İğneada Longozu var elbette. Bu müthiş ekosistem sayesiyle, kalabalık şehirlerde yaşayan bizler İğneada’nın cennet köşelerinde kendimize geliyoruz tanea.

Bir gün yine yolumuz İğneada’ya düşmüşken, bu şirin beldenin dışında kalan aynı isimli feneri görmeden dönmek istemedik. Türkiye’nin en batı ucunda yer alan deniz feneri olarak kayıtlara geçiyor İğneada Feneri. Denizden yüksekliği 44 metre ve bu nedenle de Karadeniz’in hırçın dalgaları pek dokunamıyor bu küçük fenere. İğneada Feneri’nin önünde doğal bir plaj bulunuyor. Biz gittiğimizde yaz ayları olduğundan çocuk çığlıkları ta fenere kadar işitilebiliyordu.

Işığı bir hayli soluk olan İğneada Feneri, müthiş bir gündoğumu manzarasına sahipmiş bu arada. Biz göremedik ama görenlerle biraz sohbet etme şansımız oldu. Güneş, denizin içinden olgun bir portakal gibi yükseliyormuş gökyüzüne. Bir çok dahaki sefere deyip, notumuzu aldık elbette. 1866 yılından beri denizcilerin yolunu aydınlatan İğneada Feneri, şimdilerde yazlık sitelerin arasına sıkışıp kalsa da, kesinlikle görülmeye değer bir yapı. Yolunuz İğneada’ya düştüğünde mutlaka İğneada Feneri’ni de görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Kırklareli Demirköy / İğneada bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İğneada Feneri

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikOtium Mc Beach Resort
Sonraki İçerikAkseki Dipsiz Göl Antalya
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR