Perşembe, Mayıs 23, 2024

Işıklı Gölü Denizli

Işıklı Gölü Hakkında Bilgiler Denizli

Büyük Menderes Nehri’ni beseleyen kaynakların üzerinde, Akdağ’ın güneyindeki Çivril Ovası’nda bulunan Işıklı Gölü, 1968 yılına kadar doğal bir göl olarak varlığını sürdürüyordu. Ancak bu tarihten itibaren baraj gölüne dönüştürülen Işıklı Gölü, günümüzde Çivril Ovası’nın sulanması amacıyla kullanılıyor. Derinliği yaklaşık olarak 7 metre civarında olan Işıklı Gölü, bir tatlı su gölü olma özelliği taşıyor.

Büyük Menderes’in kaynağı ve kuzeydeki kollarından biri olan Kufi, Işıklı Gölü’nün asıl su kaynağı olarak biliniyor. Işıklı Çayı ve yeraltı suları ile birlikte de beslenen gölün batı, güney ve doğu kıyıları seddelerle çevrilmiş durumda. Gölün şu anki ana kaynağı olan Kufi, 1960’lı yıllarda göle yönlendirilmiş ve günümüzde göl suyunun yaklaşık %60’ını karşılıyor. Bugün Işıklı Barajı, 40 yıldan beri çevredeki ovalarda gerçekleştirilen büyük çaplı sulamalar için su depolanan bir rezervuar rolü oynuyor.

Denizli’nin Çivril ilçesi sınırlarında yer alan Işıklı Gölü, su kuşlarının üreme alanı ve bir balık çiftliği aynı anda. Bununla birlikte Denizlililerin pazar günü kaçamak yerlerinden biri. Mayıs ayında Işıklı Gölü’nün yüzeyi, silme nilüferle kaplanıyor ve görülmeye değer manzaralar ortaya çıkıyor.

Çivril’in merkezine 17 km mesafede bulunan Işıklı Gölü’ne özel aracınızla ulaşmak için Çivril’den Isparta-Uşak karayolundan yaklaşık 8 km devam edip, Işıklı kasabasına gelmeniz ve sonrasındasında ise 9 km çok daha güney yönünde doğru ile birlikterlemeniz gerekiyor. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Denizli

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Işıklı Gölü

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikFırat Vadisi Gaziantep
Sonraki İçerikSaitabat Köyü Bursa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR