Pazar, Mayıs 26, 2024

İvaz Paşa Camii Manisa

İvaz Paşa Camii Hakkında Bilgiler Manisa Manisa Merkez

İvaz Paşa Cami, Manisa Merkez’de olup Abdülmüin’in oğlu İvaz Paşa tarafından 1484 yılında yaptırılmıştır. Manisa’nın Karaköy semtinde yer alan bu tarihi cami, büyük bir kubbeye örtülüdür ve tek minareye sahiptir.

İvaz Paşa Camii aynı anda Edirne’de bulunan üç şerefeli caminin de küçük bir örneğini temsil etmektedir. Zengin mimari detaylara sahip olan cami, erken Osmanlı mimarisinin bir örneği durumundadır. Manisa İvaz Paşa Cami içindeki çiniler ve ahşap minberlerin geometrik süslemeleri çok dikkat çekicidir. Son cemaat yeri ise beş yuvarlak sütun üzerine oturan dört kubbe ile birlikte örtülüdür. İnşaatında kesme taş ve tuğla kullanılan caminin tuğla işçiliği önem arzedendir. Caminin son cemaat yerinin doğusunda yer alan mezar ise İvaz Paşa’ya aittir. İçine girdiğiniz anda fazlasıyla etkileneceğiniz bir atmosferi de vardır.

Manisa İvaz Paşa Camii’ni gezdikten sonrasında Manisa’nın öteki güzellikleri olan Ağlayan Kaya’yı, Manisa Müzesi’ni ve Sart Antik Kenti’ni de ziyaret edip yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Manisa Manisa Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İvaz Paşa Camii

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikAssos Hotel
Sonraki İçerikPeyote
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR