Perşembe, Temmuz 25, 2024

Yörgüç Paşa Cami Amasya

Yörgüç Paşa Cami Hakkında Bilgiler Amasya

Yörgüç Paşa Cami’nin 1428 yılında Yörgüç Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmekte olup, bu bilgiye cami kapısı üzerinde yer alan kitabeden ulaşılmıştır. Kendi döneminde Amasya’da Sancakbeyliği yapmış olan Yörgüç Paşa, sonrasındaları Çelebi Mehmet’in oğlu Murat’ın erken yaşta Amasya Sancakbeyi olmasıyla Murat’ın lakası olmuş ve Amasya’da kalmıştır.

Yörgüç Paşa tarafından yaptırılan caminin kalıpları ve kemerleri kahverengi taş ve beyaz mermerlerle periyodik olarak dizilmiştir. Duvarlarda kesme taş kullanılmıştır. Caminin pencere kemerlerinde ise canlı bir görünüm kazandıracak kırmızı ve beyaz mermerler bir arada kullanılmıştır. Cami kapısında yer alan kitabe ise çiçek motifleriyle süslenmiş pençelerin hemen altında yer almaktadır. Son cemaat yeri caminin ana mekanı içinde yer almaktadır.

Yörgüç Paşa Cami ziyaretinizi yanı sıra yapının kuzeyinde yer alan Torumtay Türbesi’ni de seyahat planınıza dahil edebilir, bölgenin tarihi ve mimari yapısı hakkında çok daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Amasya

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Yörgüç Paşa Cami

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR