Perşembe, Mayıs 23, 2024

İzmit Tren Garı Kocaeli

İzmit Tren Garı Hakkında Bilgiler Kocaeli Kocaeli Merkez / İzmit

İzmit Tren Garı, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan bir tren garıdır.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kocaeli’nde, zamanla eski deve kervanlarının yerini trenler almıştır. Dönemin padişahı II. Abdülhamit ulaşım alanında ciddi bir adım atmış ve dönemin başkenti İstanbul ile birlikte Kocaeli arasında demiryolu döşeme çalışmalarını başlatmıştır. Osmanlı Devleti ve Almanlar arasında gerçekleşen stratejik işbirliği ile birlikte ulaşım sektörü de hız kazanmıştır.

91 kilometrelik İstanbul Haydarpaşa’dan İzmit’e uzanan demiryolu hattının yapımına 1871’de başlanmış ve demiryolunun 1873’te İzmit’e ulaşmasıyla demiryolu inşası tamamlanmıştır. Sonraki yıllarda İstanbul – Bağdat Demiryolu ve çok daha sonrasında da İstanbul – Hicaz Demiryolu hattı adıyla, trenin İstanbul’dan Kutsal Topraklara kadar ulaşımı sağlanmıştır. İlk olarak Anadolu’dan gelen malların kısa sürede ulaşması için yapılan demiryolu projesi, çok daha sonrasında ihtiyaç duyuldukça farklı alanlarda da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Planlarını Alman mimar Otto Ritter’in çizdiği tren garı, neo klasik üslupla tasarlanmıştır. Gar; önem arzeden birçok devlet adamının, başta Atatürk olmak üzere karşılama törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde kullanılan tren garı, tarih kokan eski tren garının hemen yanına son derece modern ve konforlu şekilde inşa edilmiştir.

Raylı sistem bağlantısı, engelli erişimi ve seyahat kartı satışı bulunan İzmit Tren Garı’na, 3 km uzaklıktaki ilçe merkezinden özel araçlar ve çeşitli farklı toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.

Kocaeli Kocaeli Merkez / İzmit bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İzmit Tren Garı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikGırgır Cafe
Sonraki İçerikGrand Park Hotel Çorlu
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR