Çarşamba, Nisan 17, 2024

Konak Yalı Camii İzmir

Konak Yalı Camii Hakkında Bilgiler İzmir Konak

İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta bulunan Konak Meydanı’nda yer alıyor Konak Yalı Camii. Hükümet Konağı’nın önünde yer alan Konak Yalı Camii, Konak Meydanı ile birlikte özdeşlemiş bir yapı olma özelliği taşıyor.

Firuze çinilerle süslü olan Konak Yalı Camii, 18. yüzyılda inşa edilmiş ve klasik Osmanlı mimarisinin en iyi örneğini teşkil ediyor. Caminin hemen yanında İzmir Saat Kulesi ve 15 Mayıs 1919 yılında Yunanlar tarafından şehit edilen Hasan Tahsin anısına dikilen İlk Kurşun Anıtı yer alıyor.

Konak Yalı Camii’nin hangi tarihte ve kim tarafından yaptırıldığı ise kesin olarak bilinmiyor. ‘Yalı’ isminin, yapıldığı dönemde caminin deniz kenarında bulunmasından ötürü aldığı söyleniyor. Bazı kaynaklarda caminin inşa tarihinin 1755 olduğu yazıyor. Bir öteki kaynakta ise, Konak Yalı Camii’nin Katipzade Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Hanım’ın, yanında bir medrese ile birlikte birlikte 1774 yılında yaptırdığı yer alıyor. Hatta Katipzadeler ailesinin yabancılarla yakın ilişkilerde olmasından ötürü da, ‘İngiliz Ayşe Camii’ olarak da anılıyor Konak Yalı Camii. Caminin yanında yer aldığı düşünülen medrese ise günümüze ulaşamamış.

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’e yolunuz düştüğü zaman hem Konak Meydanı’nı hem de meydanda bulunan Konak Yalı Camii’yi görmeyi sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İzmir Konak bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Konak Yalı Camii

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikKazma Bağları Kahramanmaraş
Sonraki İçerikFerush Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR